معرفی


مصرف بی رویه منابع انرژی، راندمان پایین تبدیل انرژی در روش های مرسوم سنتی، نرخ بالای انتشار آلاینده های زیست محیطی، هزینه های بالا در تامین انرژی اولیه و آسیب پذیری نیروگاه ها و خطوط انتقال انرژی در برابر حملات تروریستی، امروزه توجه بسیاری از کشورها را به سمت استفاده از روش هایی نوین جهت بهبود شرایط و عملکرد، صرفه جویی در هزینه ها و مصرف انرژی معطوف نموده است. از این رو، سیستم های تولید همزمان گرمایش، سرمایش و توان طی سال های اخیر نقش به سزایی را در مطالعات محققان ایفا نموده است.

سیستم های تولید همزمان انرژی (گرمایش، سرمایش و توان) و یا به عبارتی دیگر سامانه انرژی کل CHP (Combined Heating And Power) و CCHP (Combined Cooling, Heating And Power)، نیروگاهی کوچک است که از انرژی حرارتی اتلافی محرک های اولیه شامل موتورهای احتراق داخلی و ... برای مصارف حرارتی (به کمک مبدل و سیستم های بازیافت حرارتی) و سرمایشی (به کمک چلیرهای برقی و جذبی) استفاده می شود.

به این ترتیب علاوه بر تولید برق با بازده مطلوب، نیاز به استفاده از سوخت اضافی برای تولید گرما کاهش می یابد یا بطور کلی حذف می شود.به طور خلاصه مزایای این سامانه عبارت است از:

سابقه دسا


با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، سیاست های ابلاغی اصلاح الگوی مصرف مبنی بر توسعه نیروگاه های پراکنده تولید توأمان برق و گرما، بهبود پدافند غیرعامل، گستردگی خطوط انتقال انرژی گاز طبیعی در سراسر کشور، اهمیت ویژه تولید توامان و ایجاد نمایشگاهی در زمینه CHP، شرکت صنعتی و تولیدی دیزل سنگین ایران (دسا) در پروژه‌ی نیروگاه CHP خود در پی آن است تا با به کارگیری از 2 مبدل حرارتی، در حدود 560 کیلو وات انرژی حرارتی هدر رفته از سامانه خنک کاری و خروجی دود موتور 4 استوانه وارتسیلا با توان 710 کیلو وات را بازیافت و در اتاق حرارت مرکزی به مصرف رساند.جدول مشخصات موتور به‌کار رفته در طرح CHP

نوع موتور دیزل- ردیفی- نیروگاهی Engine version CSS grade
نوع چرخه چهار زمانه Engine version CSS grade
نوع محفظه احتراق پاشش مستقیم Engine version CSS grade
نوع تنفس اجباری Engine version CSS grade
تعداد استوانه چهار عدد Engine version CSS grade
قطر استوانه 220 میلیمتر Engine version CSS grade
کورس سمبه 260 میلیمتر Engine version CSS grade
حجم کل استوانه 10/76 لیتر Engine version CSS grade
نسبت تراکم 1:12/25 Engine version CSS grade
فشار پاشش 320 اتمسفر Engine version CSS grade
زمان پاشش 14 درجه قبل از مرگ بالا Engine version CSS grade
حداکثر توان ترمزی 710 کیلو وات در 1000 دور بر دقیقه Engine version CSS grade
Engine version CSS grade

مبدل حرارتی جهت بازیافت حرارت خروجی آب پردمای موتور

اتاق کنترل نیروگاهپکیج CCHP دسا


این طرح در زمره پروژه های تحقیقاتی شرکت دسا قرار دارد. هدف از مطالعات امکان سنجی و اجرایی نمودن این طرح، افزایش بازدهی و بهبود مستمر انرژی می باشد. مولد پکیج مذکور موتور 12 سیلندر ملی گازسوز د87 با توان 850 کیلووات می باشد. به جهت محدوده توانی موتور هدف که منطبق با نیاز بخش وسیعی از بازار داخلی و کشورهای همسایه می باشد و همچنین رویکرد جهانی شرکت های موتور ساز در راستای افزایش تولید موتورهای گازسوز و با سامانه بازیافت حرارت، شرکت دسا در نظر دارد اقدام به تولیدی نمودن این طرح در قالب پکیج توان، گرما و سرما نماید.

در این پکیج از موتور گازسوز ملی د87 و ژنراتور جهت تولید برق استفاده می شود. همچنین با تعبیه مبدل های حرارتی و سیستم کنترلی گرمای هدر رفته از سامانه های خنک کاری موتور و اگزوز بازیافت شده و جهت مصارف گرمایشی به محل مصرف و یا جهت مصارف سرمایشی به چیلر جذبی انتقال می یابند.

لازم به ذکر است از این پکیج می توان جهت تولید آب شیرین در مناطق عملیاتی استفاده نمود. مطابق برآوردهای انجام شده در طرح امکان سنجی، میزان گرمای قابل بازیافت از موتور گازسوز د87، بالغ بر 760کیلووات برآورد می گردد که می تواند kg/sec 8 آب با دمای 80درجه سانتی گراد را تامین نماید. لازم به ذکر است این طرح در مرحله امکان سجی قرار دارد.جدول مشخصات طرح CCHP

مشخصات ابعادی پکیج mm3800=ارتفاع mm2400=عرض mm7100=طول Engine version CSS grade
مشخصات ابعادی موتور گازسوز ملی mm1370=ارتفاع mm1550=عرض mm2400=طول Engine version CSS grade
تعداد و آرایش سیلندر 12 استوانه خورجینی Engine version CSS grade
نوع چرخه چهار زمانه اشتعال جرقه‌ای Engine version CSS grade
قطر استوانه mm150 Engine version CSS grade
نسبت تراکم 11/5 Engine version CSS grade
توان پایه موتور kW 650 Engine version CSS grade
دور موتور rpm1500 Engine version CSS grade
میزان حرارت قابل استحصال kW540 Engine version CSS grade
سوخت مصرفی گاز طبیعی Engine version CSS grade
راندمان انرژی کل 70% Engine version CSS grade
نوع حرارت تولیدی آب گرم، هوای گرم، بخار کم فشار Engine version CSS grade
کاربری صنعتی، نیروگاهی، مجتمع های مسکونی و تجاری و... Engine version CSS grade


مزایا:

محصول آتی: