پروژه CHP کارخانه

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، سیاست های ابلاغی اصلاح الگوی مصرف مبنی بر توسعه نیروگاه ‌های پراکنده تولید توأمان برق و گرما، بهبود پدافند غیرعامل، گستردگی خطوط انتقال انرژی گاز طبیعی در سراسر کشور، اهمیت ویژه تولید توامان و ایجاد نمایشگاهی در زمینه CHP، شرکت صنعتی و تولیدی دیزل سنگین ایران (دسا) در این طرح در پی آن است تا با بکار گیری از 2 مبدل حرارتی، در حدود 560 کیلو وات انرژی حرارتی هدر رفته از سامانه خنک کاری و خروجی دود موتور 4 استوانه وارتسیلا با توان 710 کیلو وات را بازیافت و در اتاق حرارت مرکزی به مصرف رساند.

مزاياي توليد توأمان برق و گرما در محل مصرف را می توان به صورت زیر برشمرد

 افزايش کارایی سوخت دريافتي به برق تحويلي از كمتر از 30 درصد به حدود 80 درصد
 توسعه پدافند غيرعامل و افزايش 5 برابري امنيت صنعت برق در مقابل حملات نظامي و تروريستي و كاهش نياز به احداث ظرفيت هاي جديد انتقال و توزيع
 كاهش پرباري شبكه و كاهش نياز به احداث ظرفيت هاي جديد انتقال و توزيع
 تملك كمتر زمين براي توسعه شبكه و كاهش تبعات مالي، اجتماعي و زيست محيطي
 افزايش پايداري و امنيت فني سامانه قدرت
 اگر تلفات شبكه انتقال و توزيع 18% باشد تلفات توان زمان پيك 69/1 برابر آن یعنی 30% خواهد. بود به عبارت ديگر از 40 هزارمگاوات توليدي در زمان اوج، 28 هزار مگاوات توان به بار مي رسد در حالي كه در روش توليد توأمان در محل مصرف اين تلفات نزديك به صفر است
 با توجه به اينكه براي استفاده از حرارت توليدي در يك واحد توليد توأمان، تجهيزات كمتري در هر ساختمان مورد نياز است، هزينه هاي تعميرات و نگهداري تجهيزات نيز كمتر خواهد شد.
جدول مشخصات موتور
نوع موتور دیزل- ردیفی- نیروگاهی کورس سمبه 260 میلیمتر
نوع چرخه چهار زمانه حجم کل استوانه 10.76 لیتر
نوع محفظه احتراق پاشش مستقیم نسبت تراکم 12.25:1
نوع تنفس اجباری فشار پاشش 320 اتمسفر
تعداد استوانه چهار عدد زمان پاشش 14 درجه قبل از مرگ بالا
قطر استوانه 220 میلیمتر حداکثر توان ترمزی 710 کیلو وات در 1000 دور بر دقیقه
موتور پایه، موتور دیزل 710 کیلوواتی وارتسیلا بوده که با دانش متخصصان شرکت دسا، به حالت دوگانه سوز تبدیل شده است. در حالت دوگانه سوز نسبت سوخت گاز 80 درصد و گازوئیل 20 درصد می باشد. در این طرح، با بهره گیری از دو مبدل حرارتی در مسیر آب پردمای موتور و دود خروجی می توان بالغ بر 560کیلووات حرارت هدر رفته را بازیافت و جهت کمک به سیستم گرمایش موتورخانه مرکزی بهره جست.
اجرای طرح CHP در نیروگاه شرکت دسا با بودجه ای بالغ بر یک میلیارد ریال در زمره ی پروژه های فعال تحقیقاتی قرار دارد

مبدل حرارتی جهت بازیافت حرارت خروجی آب پردمای موتوراتاق کنترل نیروگاه